poniedziałek, 7 listopada 2011

Co nieco o różach



Z pewnością nie jeden miłośnik lub miłośniczka nazwała by róże Królową Kwiatów. Jak jednak sprawić aby ta szlachetna roślina swoim wyglądem kojarzyła się z takim zaszczytnym tytułem? Poniżej znajduje się kilka ważnych zasad, które na pewno do pięknego wyglądu róż się przyczynią. 

Przygotowanie stanowiska, rzeczą podstawową jest staranne przygotowanie miejsca w którym roślina będzie rosła, pamiętając że przygotowujemy je na wiele lat. Stanowisko powinno być ciepłe, słoneczne lekko przewiewne. Ziemia o strukturze gruzełkowatej, gliniasto-piaszczysta w warstwie górnej i gliniasta w warstwie dolnej, zasobna w materiał organiczny (kompost, obornik, próchnice leśną). Mieszkanka ta powinna zapewnić odpowiednią ilość składników pokarmowych, utrzymać wilgotność podłoża i dostęp powietrza. Dlatego warto do wzbogacenia stosować: przekompostowaną korę (o właściwościach przeciwgrzybicznych i napowietrzających) przekompostowanego obornika, kurzaka czy ziemi popieczarkowej (pamiętając o oddzieleniu obornika warstwą ziemi od delikatnych korzonków które mogą ulec poparzeniu) piasku lub iłu jeśli ziemia jest gliniasta dla rozluźnienia gleby i gliny jeśli jest zbyt piaszczysta.
Niedopuszczalne jest sadzenie róż w samym torfie, który w czasie suszy odciąga wodę od korzeni.

Zabiegi pielęgnacyjne, do których zaliczamy ciecie, używamy ostrego sekatora który pozostawi miejsce cięcia gładkie.Wykonujemy je wiosną, tak by miejsce ciecia było ukośne, około pół centymetra powyżej nad pąkiem skierowanym na zewnątrz w dni suche słoneczne. Róże wielokwiatowe, rabatowe, miniaturowe tniemy na około 30-40 cm tak aby w każdym pędzie pozostało około 5 zdrowych oczek. Róże parkowe prześwietlamy usuwając pędy słabe i uszkodzone. Róże pnące tniemy w zależności od tego czy powtarzają kwitnienie, jeśli tak to usuwamy wierzchołki pędów na 3-4 oczka a jeżeli nie kwitną ponownie to możemy ciąć usuwając stare, uszkodzone pędy prześwietlając by nie dopuścić do zbytniego zagęszczenia.
W okresie wegetacji ważne jest aby podłoże spulchniać, odchwaszczać i regularnie podlewać (nie kierując strumienia wody w liście) chronić przed szkodnikami oraz nawozić (najlepiej w marcu i czerwcu, ewentualnie najpóźniej w lipcu).

Zabezpieczenie przed mrozem, krzewy należy zabezpieczyć, najlepszym sposobem jest usypanie kopczyka z ziemi na około 30 cm, dodatkowo możemy użyć jeszcze gałązek świerkowych. Do obsypania rośliny nadaje się również kora, kompost, obornik lub torf.

Autorem artykułu jest:  autor bloga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz